Krwawienie z odbytu

Pojawienie się krwawienia z odbytu zawsze wydaje się być alarmujące. Czasami jest zupełnie niespodziewane. Jednak niewielkie krwawienie nie zawsze jest niebezpieczne, szczególnie, jeśli towarzyszy występowaniu hemoroidów. Jeśli wydalamy znaczną ilość krwi z odbytu lub jeśli ta krew pojawia się wraz z innymi objawami, powinno się to skonsultować z  gastroenterologiem – może to być oznaką raka jelita grubego.


Objawy krwawienia z odbytu

Niewielkie krwawienie z odbytu to sytuacja kiedy zauważamy jasnoczerwoną krew w stolcu, na papierze toaletowym lub na muszli toaletowej. Możemy, ale nie musimy, jednocześnie odczuwać ból. Jeśli ból się pojawia, może on być łagodny, jak w przypadku hemoroidów, lub ostry, jak w przypadku szczelin odbytu.

Jeśli stolec pokryty jest śluzem, może to być oznaka zapalenia odbytnicy. Zapalenie błony śluzowej odbytu może sprawić, że czujemy, że musimy skorzystać z toalety nawet, jeśli właśnie się wypróżniliśmy. Zaburzenie to może również powodować, że będziemy czuć ten przymus często.

Jeśli stolec jest czarny, smolisty lub bordowy, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem, który cię przebada. Krwawienie z odbytu, niezależnie od tego jak niewielkie, może być oznaką nowotworu okrężnicy, który może być leczony jeśli jest wcześnie wykryty.


Przyczyny krwawienia z odbytu

Istnieje kilka mniej poważnych przyczyn niewielkiego krwawienia z odbytu, takich jak hemoroidy. Krwawienie to może czasami oznaczać inne zaburzenia stanu zdrowia, takie jak obecność szczelin odbytnicy lub polipów. Rak okrężnicy może wywołać znaczny wypływ krwi z odbytu.

   Hemoroidy

Hemoroidy to naczynia krwionośne zaraz pod powierzchnią skóry, które ulegają zapaleniu lub opuchnięciu. Mogą one pojawić się na skórze wokół odbytu (hemoroidy zewnętrzne) lub wewnątrz odbytnicy (hemoroidy wewnętrzne). Same w sobie wrażliwe, krwawią, jeśli są podrażnione. Jeśli cierpisz na hemoroidy i zauważysz jasnoczerwoną krew, to na ogół nie ma się czym martwić. Wśród częstych przyczyn hemoroidów znajdują się:

  • zbyt długie siedzenie na toalecie
  • wysiłek podczas wypróżniania się
  • starzenie się
  • przewlekłe biegunki lub zatwardzenia
  • ciąża
  • otyłość
  • dieta o niskiej zawartości błonnika

  
   Polipy jelita grubego

Polipy okrężnicy lub odbytu są łagodnymi naroślami wewnątrz błony śluzowej okrężnicy lub odbytnicy. Niektóre z nich mogą powodować niewielkie krwawienie. Polipy są zwykle wynikiem nieprawidłowego rozrostu komórek. Chociaż znakomita większość polipów nie prowadzi do powstania nowotworów, niektóre mają ten właśnie efekt jeśli są pozostawione bez leczenia. Ważne jest więc ich usunięcie. Dlatego też wszystkie towarzystwa naukowe zalecają regularne kolonoskopie dla osób powyżej 50-ego roku życia. Jeżeli w twojej najbliższej rodzinie występowały rak jelita grubego lub polipy, regularne badania kolonoskopowe  należy rozpocząć wiele lat wcześniej.

  
   Wrzody odbytnicy

Zespół samotnego wrzodu odbytnicy jest rzadkim stanem chorobowym wywoływanym przez długotrwałe zatwardzenie lub przewlekły wysiłek podczas wypróżniania się. Wrzody tworzą się w postaci otwartych podrażnień lub ranek w wyściółce odbytnicy spowodowanych bakteriami lub niektórymi lekami. Zaburzenie to zwykle prowadzi do niewielkiego krwawienia.

  
   Zapalenie odbytnicy

Zapalenie odbytnicy jest stanem chorobowym, który pojawia się, gdy błona śluzowa odbytnicy ulega zapaleniu. Schorzenie to może być bolesne. Wśród przyczyn znajdziemy:

  • infekcje
  • niektóre lekarstwa
  • przebytą radioterapię chorób nowotworowych
  • niektóre formy nieswoistych zapaleń jelit (IBD)


   Szczeliny odbytu

Pęknięcia w błonie śluzowej odbytu są zwane szczelinami odbytu. Najczęściej pojawiają się one po długotrwałych zaparciach, wydalaniu twardych stolców, biegunkach lub zapaleniach. Szczeliny odbytu mogą powodować ból w trakcie lub bezpośrednio po wypróżnieniach.


   Rak okrężnicy

Jedną z głównych przyczyn śmierci wywołanych czynnikami nowotworowymi jest rak okrężnicy – części jelita grubego. Dzięki temu, że rozwija się powoli, może być skutecznie leczony jeśli jest wcześnie wykryty. W większości przypadków rak okrężnicy pochodzi od polipów jelita grubego. Odkrycie polipów w trakcie kolonoskopii i usunięcie ich redukuje ryzyko powstania nowotworu. Rak odbytu jest rzadziej spotykany, ale również jest wyleczalny, jeśli jest wcześnie zdiagnozowany.


Diagnozowanie krwawienia z odbytu

Podczas badania lekarz specjalista ma kilka opcji znalezienia źródła krwawienia z odbytu – może:

  • przyjrzeć się samemu odbytowi
  • wyczuć nieprawidłowości wewnątrz odbytu palcem w rękawiczce i przy użyciu leku znieczulającego
  • przeprowadzić kolonoskopię
  • zlecić elastyczną sigmoidoskopię
  • użyć rektoskopu (krótkiej tuby ze źródłem światła)


Leczenie krwawienia z odbytu

Chociaż jest kilka sposobów leczenia hemoroidów, lekarz specjalista może zalecić koagulację podczerwienią jako definitywny sposób pozbycia się uporczywych hemoroidów. Ta najnowocześniejsza, minimalnie inwazyjna, ambulatoryjna metoda wykorzystuje światło podczerwone do tego, żeby małe, krwawiące, wewnętrzne hemoroidy stwardniały i obkurczyły się. Proces ten może również zapobiec powstawaniu hemoroidów w przyszłości. Inne metody leczenia hemoroidów to między innymi używanie kremów o działaniu miejscowym, zakładanie gumowych opasek, skleroterapia i operacja chirurgiczna.

Pozostałe schorzenia wymagają innych rodzajów leczenia. Polipy znalezione w okrężnicy są usuwane podczas kolonoskopii. Leczenie wrzodów odbytu polega na przyjmowaniu suplementów błonnika, żeby ulżyć zaparciom. Jeśli wrzody nie reagują lub są w zaawansowanym stadium, może być potrzebna ingerencja chirurgiczna.

Leczenie zapalenia odbytu jest uzależnione od jego przyczyny. Większość szczelin odbytu może być zaleczonych kremami o działaniu miejscowym, ciepłymi kąpielami lub zmiękczaczami stolca. Na oporne szczeliny lekarz specjalista może zapisać lekarstwo na rozluźnienie mięśni zwieraczy. Operacja chirurgiczna to rzadko wybierana opcja.

 

WAŻNE: Informacje tu zawarte stanowią jedynie wskazówki, a nie porady medyczne. Prosimy skonsultować się z odpowiednim lekarzem odnośnie swojego stanu zdrowia, gdyż tylko wykwalifikowany i doświadczony specjalista może dokonać trafnej diagnozy i zalecić odpowiednie leczenie.

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.