Choroba refluksowa przełyku (REFLUKS) i zgaga

Choroba refluksowa przełyku, potocznie zwana refluksem, jest schorzeniem, które może być leczone przez specjalistę gastroenterologa. Polega ono na tym, że kwas żołądkowy gwałtownie cofa się z żołądka do przełyku podrażniając jego błonę śluzową. Powstałe uczucie palenia nazywa się również zgagą.

U większości osób cierpiących na refluks i leczących się u gastroenterologa ulgę przynosi leczenie objawowe, więc zaawansowana diagnostyka nie zawsze jest potrzebna – leki zobojętniające kwas żołądkowy są zwykle wysoce skuteczne. Jeśli objawy są bardzo dotkliwe lub jeśli pacjent nie reaguje na leczenie można wykonać dalsze badania.


Przełyk transportuje jedzenie z ust do żołądka. Ma on dwa zwieracze – jeden u góry w gardle i jeden na dole, gdzie łączy się z żołądkiem. Normalnie, dolny zwieracz przełyku pozostaje silnie zaciśnięty pozwalając tylko na przepływanie jedzenia w kierunku do żołądka. Jednak, jeżeli mięsień ten osłabnie lub nie domyka się właściwie, enzymy trawienne i kwas z żołądka znajdują ujście z powrotem do przełyku.

Wiele osób doświadcza refluksu po zjedzeniu niektórych produktów spożywczych. W takich wypadkach środki sprzedawane bez przepisu lekarza mogą być wystarczająco skuteczne, żeby czasowo wyciszyć objawy. Jeśli natomiast doświadczasz niestrawności na tyle często, że przeszkadza ci to w życiu, powinieneś skorzystać z porady lekarza specjalisty.


Objawy choroby refluksowej przełyku

Do najczęstszych objawów refluksu należą zgaga i/lub cofanie się kwasu żołądkowego. Zgaga zaczyna się od wrażenia pieczenia w klatce piersiowej. Czasami uczucie to może przenieść się do gardła, pozostawiając w ustach kwaśny posmak. Ten objaw nazywamy zarzuceniem kwasu żołądkowego.

Inne objawy to niewytłumaczalny ból w klatce piersiowej, refluks żołądkowo-przełykowy, świszczący oddech, ból gardła, suchy kaszel lub trudności z przełykaniem. Jeżeli te objawy występują w połączeniu z zadyszką lub promieniującym bólem ramienia mogą oznaczać atak serca i wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Wizyta u lekarza specjalisty jest również zalecana przy objawach takich jak niewytłumaczalna utrata wagi lub krwawienie wewnętrzne, które towarzyszą zgadze lub zarzucaniu kwasu żołądkowego do przełyku. Jeśli symptomy nie ustają po prostych zmianach w sposobie odżywiania się i stylu życia lub jeśli regularnie używasz środków wydawanych bez przepisu lekarza, powinieneś umówić się na wizytę do lekarza specjalisty, żeby ten mógł cię zbadać i określić najlepszy sposób leczenia mający na celu zażegnanie problemu raz na zawsze.


Przyczyny choroby refluksowej przełyku

Choroba refluksowa przełyku pojawia się kiedy mięsień pomiędzy żołądkiem a przełykiem (dolny zwieracz przełyku) jest osłabiony. Może mieć to wiele przyczyn i większość z nich jest związanych ze stylem życia, m.in. otyłość, ciąża, cukrzyca, palenie papierosów, astma, nadużywanie alkoholu oraz spożywanie niektórych produktów spożywczych i napojów, takich jak:

  • napoje gazowane
  • czekolada
  • napoje cytrusowe, w tym soki
  • kawa
  • tłuste potrawy
  • mięta pieprzowa
  • produkty na bazie pomidorów

Inną możliwą przyczyną jest obecność przepukliny rozworu przełykowego, która pozwala na przesunięcie się części żołądka przez przeponę do klatki piersiowej. Nie każda osoba z tym schorzeniem będzie doświadczać objawów refluksu, ale przepuklina rozworu przełykowego sprawia, że jest to bardziej prawdopodobne.


Diagnozowanie choroby refluksowej przełyku

Przy obecności typowych objawów choroby refluksowej przełyku – zgagi i/lub zarzucania kwasu żołądkowego do przełyku – możliwe jest, że lekarz specjalista nie będzie potrzebować dodatkowych badań, żeby postawić trafną diagnozę. Jeśli twoje objawy nie reagują na standardowe leczenie – lub jeśli dołączą do nich dodatkowe objawy, takie jak utrata wagi, problemy z przełykaniem lub krwawienie wewnętrzne – gastroenterolog może zlecić dodatkowe badania.

Prześwietlenie rentgenowskie nie ma zastosowania przy ocenie objawów choroby refluksowej przełyku. O wiele cenniejszym badaniem jest gastroskopia. Gastroenterolog używa endoskopu, wąskiej rurki zakończonej źródłem światła, żeby zbadać przełyk i żołądek oraz górną część jelita cienkiego zwaną dwunastnicą. Gastroskopia pozwala lekarzowi zobaczyć ewentualne zniszczenie błony śluzowej przełyku i, jeśli to konieczne, pobrać wycinki tkanek do dalszych badań.

Inne badanie, zwane pH-metrią, mierzy ilość kwasu żołądkowego w przełyku. Lekarz specjalista może wykonać to badanie albo poprzez umieszczenie niewielkiego czujnika w przełyku podczas gastroskopii albo umieszczenie tam cienkiej elastycznej sondy. Żeby otrzymać dokładne pomiary dotyczące ilości kwasu żołądkowego badanie trwa 24 godziny. Sonda lub czujnik przekazują informacje do małego urządzenia przypiętego do paska.


Leczenie choroby refluksowej przełyku

Objawy refluksu czasami znikają samoistnie, jeśli zredukujemy lub wyeliminujemy niektóre nadużycia w sposobie odżywiania się bądź stylu życia. Oprócz unikania produktów spożywczych i napojów wymienionych wyżej można dodatkowo kierować się poniższymi wskazówkami:

  • unikaj jedzenia na trzy godziny przed snem
  • utrzymuj prawidłową wagę ciała

 

WAŻNE: Informacje tu zawarte stanowią jedynie wskazówki, a nie porady medyczne. Prosimy skonsultować się z odpowiednim lekarzem odnośnie swojego stanu zdrowia, gdyż tylko wykwalifikowany i doświadczony specjalista może dokonać trafnej diagnozy i zalecić odpowiednie leczenie.

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.