Hemoroidy (żylaki odbytu)

Hemoroidy to guzki w odbycie, które są rezultatem opuchnięcia sieci naczyń krwionośnych w tej okolicy. Lekarze specjaliści oferują różnorodne metody leczenia hemoroidów zależnie od nasilenia ich objawów. W łagodnych przypadkach leki miejscowe w połączeniu z lepszym sposobem odżywiania się pomagają łagodzić symptomy. W poważniejszych przypadkach można przeprowadzić operację, podczas której usuwa się hemoroidy i reperuje uszkodzone tkanki.


Niemal każdy doświadcza hemoroidów. Mogą być one krępujące, bolesne i irytujące, ale rzadko są śmiertelne. Hemoroidy to naczynia krwionośne w kanale odbytu i samym odbycie, które mają stan zapalny lub obrzęk. Taki sam stan w nogach powoduje żylaki.

Hemoroidy mogą pojawić się wewnątrz odbytnicy, gdzie nazywane są hemoroidami wewnętrznymi, albo pod skórą wokół odbytu, gdzie nazywane są hemoroidami zewnętrznymi. Oba rodzaje mogą powstać jednocześnie. Dodatkowy wysiłek lub nacisk na hemoroidy może spowodować ich krwawienie.


Objawy hemoroidów

Do momentu osiągnięcia wieku średniego niemal połowa osób dorosłych musiała już w którymś momencie życia radzić sobie z hemoroidami. Stan ten jest zwykle sygnalizowany przez swędzenie, dyskomfort i krwawienie. Jeśli krew zbierze się w zewnętrznym hemoroidzie, może utworzyć się skrzep - podskórny, niebiesko-fioletowy guzek, co może powodować dotkliwy ból i zapalenie. Inne symptomy to między innymi:

  • podrażnienie i opuchnięcie okolic odbytu
  • wrażliwy lub bolesny guzek w okolicy odbytu
  • bezbolesne krwawienie, które zostawia jasnoczerwoną krew na papierze toaletowym lub w muszli toaletowej podczas wypróżniania
  • nietrzymanie stolca
  • bolesne oddawanie stolca

Krwawienie z odbytu może być również objawem innego schorzenia, w tym nowotworu. Jeśli się martwisz, skontaktuj się z lekarzem specjalistą. Co więcej, jeśli zauważyłeś zmiany w rytmie wypróżnień lub wydalałeś czarne, smoliste lub bordowe stolce, umów się na wizytę jak najszybciej – może to być oznaką poważniejszego schorzenia, nawet raka okrężnicy. Natychmiastowej pomocy lekarskiej będziesz natomiast potrzebować, jeśli jest ci słabo i odczuwasz zawroty głowy lub jeśli wydalasz duże ilości krwi, co może prowadzić do anemii.


Przyczyny hemoroidów

Hemoroidy mogą się tworzyć jeżeli przewlekle  przesz i napinasz się podczas wypróżniania. Inne przyczyny to między innymi:

  • zbyt długie siedzenie na toalecie
  • starzenie się
  • podnoszenie ciężarów
  • przewlekłe biegunki lub zatwardzenie
  • ostatnie sześć miesięcy ciąży
  • poród
  • otyłość
  • dieta o niskiej zawartości błonnika
  • choroby wątroby


Diagnozowanie hemoroidów

Dobrze wyszkolony gastroenterolog zna objawy hemoroidów. Badanie fizykalne, włącznie z badaniem odbytu palcem, może wystarczyć do potwierdzenia ich obecności. Do znalezienia hemoroidów wewnętrznych lekarz specjalista może użyć rektoskopu – krótkiej tuby  używanej do badania odbytu i kanału odbytnicy. Bardziej rozbudowanych badań i środków diagnostycznych – takich jak kolonoskopia – lekarz użyje jeżeli będzie przekonany, że przyczyną dyskomfortu i krwawienia z odbytu nie są hemoroidy.


Leczenie hemoroidów

Zwykle hemoroidy można leczyć w domu przy pomocy leków dostępnych bez przepisu lekarza, takich jak krem o działaniu miejscowym, hydrocortison w czopkach i/lub leki zmiękczające  stolec. Możliwe, że trzeba będzie również rozważyć pewne zmiany w stylu życia – dodać więcej błonnika do diety, pić więcej wody, ćwiczyć i, jeśli to konieczne, schudnąć.

Metody leczenia poważnych przypadków hemoroidów wewnętrznych to między innymi:

  • koagulacja podczerwienią – minimalnie inwazyjna, najnowocześniejsza opcja ambulatoryjna wykorzystująca promieniowanie podczerwone do leczenia hemoroidów; już po jednej sesji małe krwawiące wewnętrzne hemoroidy utwardzą się i obkurczą; niewielkie blizny, które powstaną w wyniku zabiegu będą podtrzymywały naczynia krwionośne zapobiegając dalszemu powstawaniu hemoroidów;
  • zakładanie gumowych opasek na hemoroidy – lekarz specjalista zakłada małe gumowe opaski u podstawy hemoroidu, żeby odciąć dopływ krwi; w ciągu kilku dni hemoroid kurczy się i odpada wraz z opaską podczas wypróżnienia;
  • skleroterapia – polega na wstrzyknięciu lekarstwa bezpośrednio w hemoroidy, żeby je obkurczyć. Zastrzyk powoduje czasami niewielki ból. Metoda ta może być mniej skuteczna niż użycie gumowych opasek;
  • operacja – może być konieczna w celu usunięcia hemoroidów w skrajnych przypadkach lub jeśli symptomy utrzymują się pomimo zastosowania innych terapii.

 

WAŻNE: Informacje tu zawarte stanowią jedynie wskazówki, a nie porady medyczne. Prosimy skonsultować się z odpowiednim lekarzem odnośnie swojego stanu zdrowia, gdyż tylko wykwalifikowany i doświadczony specjalista może dokonać trafnej diagnozy i zalecić odpowiednie leczenie.

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.