Endoskopia Laryngologiczna

Endoskopia laryngologiczna jest badaniem wykonywanym w diagnostyce chorób gardła, krtani, jamy nosowej, zatok oraz uszu. Umożliwia lekarzowi ocenę struktur, których nie widać podczas klasycznego badania laryngologicznego lub w których obraz jest niejasny. Pozwala na wykrycie zmian już w początkowych fazach choroby, a co za tym idzie przyśpiesza diagnozę i wdrożenie odpowiedniej terapii.

Mamy dostępne dwa rodzaje endoskopów:

  • Fiberoskopy
  • Endoskopy sztywne

Fiberoskop jest giętkim aparatem zakończonym kamerą. Dzięki elastycznej budowie i niewielkiej średnicy stosuje się go do badania miejsc trudno dostępnych. Fiberoskopia wykorzystywana jest u dzieci oraz u osób dorosłych.

Endoskop sztywny ma postać cienkiej, metalowej rurki zakończonej obiektywem. W laryngologii wykorzystuje się go do badania jam nosa, zatok, krtani oraz uszu. Podczas badania istnieje możliwość zapisu uzyskanego obrazu w formie zdjęć lub filmu, dzięki czemu istnieje możliwość oceny efektów leczenia. Endoskopia laryngologiczna jest badaniem bezpiecznym. Badanie pozwala uniknąć naświetlania promieniami rentgenowskimi.

Endoskopię laryngologiczną można podzielić na:

  • Endoskopię nosa
  • Endoskopię krtani
  • Endoskopię gardła
  • Endoskopię uszu

Endoskopia jest badaniem bezbolesnym, może jednak wywoływać u pacjentów odruch wymiotny lub kaszel. Po badaniu może pojawić się ból ucha, nosa lub gardła, chrypka oraz kaszel.
Dolegliwości te zazwyczaj ustępują samoistnie po 1-2 dniach.

Badanie przeprowadza się zazwyczaj w pozycji siedzącej lub jeżeli stan chorego na to nie pozwala to w pozycji leżącej.
Przed badaniem lekarz stosuje znieczulenie miejscowe błony śluzowej za pomocą lignokainy w aerozolu lub żelu, aby zminimalizować ból i nieprzyjemne odczucia.
W przypadku badania małych dzieci zaleca się, aby dziecko siedziało na kolanach rodzica podczas badania.

Do badania endoskopowego nie trzeba się przygotowywać. Zaleca się, aby przed badaniem nosogardła i krtani pozostać na czczo przez około 2h.
Badanie w zależności od badanego obszaru trwa od kilku do kilkunastu minut. Pacjent bezpośrednio po badaniu może wrócić do domu.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.