Kapsułka endoskopowa

Endoskopia kapsułkowa - badanie endoskopowe umożliwiające oglądanie śluzówki jelita cienkiego na całej jego długości. W odróżnieniu od tradycyjnej endoskopii, w badaniu tym nie używa się endoskopu w postaci giętkiej rury, ale niewielkiej kapsułki, która, po połknięciu przez pacjenta przechodzi przez jego cały przewód pokarmowy.

Do niedawna bezoperacyjne obejrzenie śluzówki całego przewodu pokarmowego nie było możliwe. Badania takie jak kolonoskopia czy gastroskopia (esofagogastroduodenoskopia) umożliwiają obejrzenie jedynie jego górnego odcinka (przełyku, żołądkadwunastnicy) a także jelita grubego. Dokładne zbadanie jelita cienkiego nie było jednak możliwe, z powodu jego długości (5–7 m) i licznych zakrętów (pętli jelita), które uniemożliwiają wprowadzenie endoskopu.

Kapsułka endoskopowa nie zastępuje badania gastro- i kolonoskopowego ponieważ służy wyłącznie do badania jelita cienkiego.

Oprzyrządowanie stosowane w endoskopii kapsułkowej składa się z jednorazowej, bezprzewodowej kapsułki, z rejestratora danych, który odbiera obrazy wysyłane z kapsułki oraz stacji komputerowej.


Przebieg badania

Pacjent połyka kapsułkę, a ta, przesuwając się przez przewód pokarmowy dzięki naturalnym ruchom perystaltycznym, fotografuje wnętrze jelita cienkiego, a następnie zostaje wydalona w sposób naturalny. Dane z kapsułki są na bieżąco przekazywane za pomocą nadajnika do rejestratora danych, umocowanego na brzuchu pacjenta. Dopiero po zakończeniu badania i wydaleniu kapsułki, dane z rejestratora są kopiowane do komputera i tam wizualizowane.


Wskazania

Główne wskazania do badania kapsułką endoskopową:


Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania badania  są:

 

W odróżnieniu od tradycyjnego endoskopu, kapsułka jest niesterowalna, nie można przez to powtórnie, dokładniej obejrzeć konkretnego, interesującego diagnostę fragmentu. Niemożliwe jest również pobieranie wycinków do badań histopatologicznych ani wykonywanie żadnych - nawet najmniejszych - zabiegów.

Szczegółowe  informacje przekaże Państwu  lekarz gastrolog kierujący na badanie.

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.