Zapalenie wątroby

Zapalenie wątroby typu A to infekcja, która może być rozprzestrzeniana drogą płciową lub przez skażone pożywienie i wodę. Liczba przypadków zachorowań na zapalenie wątroby typu A znacząco zmalała od wczesnych lat 1990-tych. U lekarzy specjalistów dostępna jest bardzo skuteczna szczepionka chroniąca przed zakażeniem zapaleniem wątroby typu A.

Zapalenie wątroby typu B to infekcja, która może być rozprzestrzeniana drogą płciową lub przez skażoną krew czy środki medyczne. Liczba przypadków zachorowań na zapalenie wątroby typu B w ostatnich latach znacząco zmalała . U lekarzy specjalistów dostępna jest bardzo skuteczna szczepionka chroniąca przed zakażeniem zapaleniem wątroby typu B.

Zapalenie wątroby typu C to infekcja, która może być rozprzestrzeniana drogą płciową, przez skażoną krew czy środki medyczne lub podczas nanoszenia tatuażu czy przekłuwania części ciała kolczykami – ale tylko, jeżeli nie użyto sterylnych narzędzi. Nie istnieje szczepionka chroniąca przed zakażeniem zapaleniem wątroby typu C.


Jedną z najistotniejszych funkcji wątroby jest to, że filtruje ona krew z przewodu pokarmowego zanim uwolni ją do reszty ciała. Ten proces filtracyjny eliminuje toksyczne substancje chemiczne, przygotowuje lekarstwa do wchłonięcia przez organizm i pomaga jelitom pozbywać się substancji toksycznych.

Zapalenie wątroby to choroba, która prowadzi do podniesienia poziomu enzymów wątrobowych w krwioobiegu. Stan ten oznacza zwykle, że toksyny przenikają z wątroby do organizmu. Jako, że polegamy na tym, że nasza wątroba wspomaga trawienie i wiąże niebezpieczne substancje chemiczne, zapalenie wątroby jest poważnym schorzeniem, które może mieć poważne konsekwencje.

Zapalenie wątroby występuje w kilku odmianach, z których każda jest wywołana innym wirusem. Najczęściej spotykane to zapalenie wątroby typu A, zapalenie wątroby typu B i zapalenie wątroby typu C.


Objawy zapalenia wątroby

Zapalenie wątroby typu A jest najmniej niebezpieczną odmianą z trzech powyższych – większość pacjentów odzyskuje pełne zdrowie. Zapalenie wątroby typu B jest odmianą złośliwą, która może być przyczyną marskości, bliznowacenia lub nawet w skrajnych przypadkach niewydolności wątroby, chociaż większość ludzi odzyskuje pełne zdrowie przy odpowiednim leczeniu. Osoby cierpiące na zapalenie wątroby typu C rzadko wiedzą, że mają tą chorobę jako, że objawy nie ujawniają się latami. Zapalenie wątroby typu C może powodować raka wątroby lub jej niewydolność, co wymaga przeszczepu.

Objawy zapalenia wątroby mogą różnić się zależnie od typu, ale wśród nich możemy znaleźć żółtaczkę, zmęczenie, ciemny mocz, jasne stolce, utratę apetytu, bóle brzucha i mięśni, gorączkę, mdłości i wymioty. Niektóre symptomy mogą w ogóle nie występować, przynajmniej nie przez kilka lub kilkanaście tygodni po zakażeniu lub, jak w przypadku zapalenia wątroby typu C, nawet do 20 lat po zakażeniu.


Przyczyny zapalenia wątroby

Wszystkie objawy zapalenia wątroby są wywołane zapaleniem lub chorobą wątroby. Różnymi wirusami zapalenia wątroby można zarazić się na kilka sposobów. Zapalenia wątroby są chorobami zakaźnymi.


   Zapalenie wątroby typu A

Zapalenie wątroby typu A jest wywołane połknięciem drobnych ilości odchodów. Wirus ten jest przenoszony na wiele sposobów, między innymi przez:

  • picie skażonej wody
  • jedzenie surowych owoców morza pochodzących ze skażonej wody
  • jedzenie posiłków przygotowanych przez osobę zakażoną wirusem (szczególnie, jeśli nie umyła ona rąk po skorzystaniu z toalety)
  • kontakt (w tym seks) z kimś, kto jest zakażony, nawet jeśli ta osoba nie ma objawów


   Zapalenie wątroby typu B

Wirus zapalenia wątroby typu B jest przekazywany przez krew lub inne płyny ustrojowe. Najczęstszymi drogami zakażenia są seks i dzielenie się igłami do wstrzykiwań, chociaż możliwe jest również zakażenie przez przypadkowe ukłucie igłą. Matka przekazuje tą chorobę swojemu dziecku podczas porodu.


   Zapalenie wątroby typu C

Zakażenie wirusowe zapaleniem wątroby typu C jest najpoważniejsze ze wszystkich trzech. Wirusem tym można zarazić się przez bezpośredni kontakt ze skażoną krwią, a to może się zdarzyć, jeśli:

  • masz matkę, która została zakażona przed twoimi narodzinami
  • korzystałeś ze wspólnych igieł do wstrzykiwania leków/narkotyków
  • masz tatuaż lub przekłucia do kolczyków robione przy pomocy sprzętu, który nie był odpowiednio wysterylizowany
  • używałeś koncentratów czynników krzepnięcia przed rokiem 1987
  • dostałeś przeszczep organu lub transfuzję krwi przed rokiem 1992
  • pracując w służbie zdrowia zostałeś przypadkowo ukłuty igłą
  • otrzymywałeś leczenie hemodializami przez długi okres czasu
  • jesteś zakażony wirusem HIV


Diagnozowanie zapalenia wątroby

Zapalenie wątroby typu A zwykle może być rozpoznane w badaniu krwi. Lekarz specjalista może skorzystać kilku badań na zapalenie wątroby typu B – żeby określić czy je mamy i, jeśli tak, to jaki jest jego zakres, a w końcu czy możemy zarazić nim innych. Badania krwi zwykle mówią lekarzowi wszystko, co musi wiedzieć, chociaż istnieje również opcja biopsji tkanki wątroby.

Diagnoza zapalenia wątroby typu C również wymaga kilku badań – żeby sprawdzić czy mamy chorobę, żeby dowiedzieć się jak bardzo nas ona dotknęła oraz żeby określić genotyp wirusa, co zawęzi opcje leczenia. Czasami wykonywane są przesiewowe badania krwi w kierunku zapalenia wątroby typów B i C ze względu na to, że objawy ujawniają się zbyt późno żeby uniknąć uszkodzenia wątroby.


Leczenie zapalenia wątroby

Istnieją szczepionki przeciwko zapaleniu wątroby typów A i B dostępne u lekarza specjalisty, które zapobiegają zakażeniu. Przy zakażeniu zapaleniem wątroby typu A nie ma konkretnej terapii, gdyż organizm sam jest w stanie zwalczyć chorobę. W tym czasie będziesz mieć prawdopodobnie mniej energii i czasami możesz mieć mdłości. Zadbaj o siebie, pij dużo płynów i w ciągu jednego lub dwóch miesięcy wrócisz do pełnego zdrowia.

Ostre zapalenie wątroby typu B na ogół przechodzi po krótkim czasie, więc jedynym leczeniem jest kontrola objawów w tym okresie. Jednakże przewlekłe zapalenie wątroby typu B jest poważniejsze i może wymagać silnych leków antywirusowych lub nawet przeszczepu wątroby. Zależnie od rokowań, zapalenie wątroby typu C może wymagać jedynie monitoringu, silnych środków antywirusowych lub, w najgorszym wypadku, przeszczepu wątroby.

 

WAŻNE: Informacje tu zawarte stanowią jedynie wskazówki, a nie porady medyczne. Prosimy skonsultować się z odpowiednim lekarzem odnośnie swojego stanu zdrowia, gdyż tylko wykwalifikowany i doświadczony specjalista może dokonać trafnej diagnozy i zalecić odpowiednie leczenie.

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.