Przełyk Barretta

Przełyk Barretta jest stanem chorobowym, który pojawia się kiedy komórki dolnej części przełyku są zniszczone w wyniku zbyt dużego narażenia na zarzucanie (refluks) kwasu żołądkowego z powrotem do przełyku. Schorzenie to charakteryzuje się zmianami w komórkach wyściełających przełyk – stają się one podobne do tych wyściełających jelito cienkie. Przełyk Barretta pojawia się często u ludzi z przewlekłą chorobę refluksową przełyku, chociaż zaledwie niewielki odsetek chorujących na chorobę refluksową ma przełyk Barretta.

Diagnoza przełyku Barretta niesie za sobą zagrożenia gdyż wraz z nią wzrasta ryzyko zachorowania na raka. Właściwie stan ten jest przednowotworową formą gruczolakoraka przełyku. Mimo, że ryzyko nowotworu pozostaje niewielkie (poniżej jednego procenta), w niektórych przypadkach rozwija się tkanka przedrakowa zwana dysplazją. Dysplazja może być leczona zanim stanie się tkanką rakową, więc przy zdiagnozowanym przełyku Barretta potrzebne będą częstsze badania na obecność nowotworów.


Objawy przełyku Barretta

Jeśli chorujesz na przełyk Barretta możesz nie mieć żadnych objawów lub objawy, które masz mogą zostać uznane za wynik refluksu żołądkowo-przełykowego. Symptomy te to między innymi suchy kaszel, częsta zgaga, ból w klatce piersiowej, problemy z przełykaniem oraz ból brzucha.

Objawy wykraczające poza chorobę refluksową przełyku, które mogą wskazywać na poważniejszy problem to między innymi czarny, smolisty lub krwawy stolec i wymiotowanie krwią. W wypadku zaobserwowania tych dodatkowych objawów zalecana jest konsultacja medyczna.


Przyczyny przełyku Barretta

Najczęściej spotykaną teorią jest ta, że przełyk Barretta powstaje w wyniku przewlekłego zapalenia spowodowanego chorobą refluksową. Jednak nie każdy chorujący na refluks żołądkowo-przełykowy ma przełyk Barretta i nie każda osoba z przełykiem Barretta cierpi na chorobę refluksową przełyku. Przewlekła choroba refluksowa jest w tym wypadku pewnym wskazaniem, podobnie jak palenie papierosów.

Jest bardziej prawdopodobne, że przełyk Barretta pojawi się u starszych mężczyzn rasy białej, którzy mają ataki choroby refluksowej przełyku od długiego czasu. Kolejnym potencjalnym wskazaniem jest zdiagnozowanie choroby refluksowej w młodym wieku. Nikt do końca nie wie co powoduje powstanie przełyku Barretta, gdyż wielu chorujących nigdy nie doświadczyło problemów z refluksem ani zgagą.


Diagnozowanie przełyku Barretta

Obecnie właściwa diagnoza przełyku Barretta może być postawiona wyłącznie przez lekarza specjalistę, który potwierdza ją w trakcie gastroskopii. Podczas badania lekarz widzi zmiany w wyściółce przełyku – ostateczna diagnoza wymaga zwykle biopsji tkanek w celu potwierdzenia zmian w komórkach wyściełających przełyk.

Biopsja może również określić czy obecne są komórki dysplastyczne i w jakim są stadium (dysplazja małego lub dużego stopnia). W komórkach dysplastycznych wyższego stopnia prawdopodobieństwo przekształcenia w komórki nowotworowe jest większe niż w tych o niższym stopniu dysplazji. Dopiero po uzyskaniu dokładnych informacji można rozpocząć właściwe leczenie.


Leczenie przełyku Barretta

Leczenie przełyku Barretta jest uzależnione od obecności i stopnia dysplazji w dotkniętych chorobą komórkach. W przypadku braku dysplazji leczenie polega na kontroli choroby refluksowej przełyku, która zwykle opiera się na zmianach w stylu życia, przyjmowaniu lekarstw oraz czasami operacji chirurgicznej.

Pomimo tego, że nic nie jest w stanie odwrócić zmian w komórkach powstałych w wyniku przełyku Barretta ani wyeliminować ryzyka choroby nowotworowej, niektóre terapie mogą zniszczyć zaatakowaną tkankę. Poniższe sposoby leczenia mogą obniżyć ryzyko raka u niektórych pacjentów:

  • techniki endoskopowe (np. endoskopowa resekcja błony śluzowej)
  • leczenie wysokimi temperaturami / ciepłem (np. ablacja prądem o częstotliwości fal radiowych)
  • używanie światła i specjalnych substancji chemicznych (np. terapia fotodynamiczna)

Jako, że każdy z powyższych zabiegów niesie ze sobą ryzyko i nie będą one skuteczne u każdego pacjenta zaleca się przeanalizowanie dostępnych opcji podczas wizyty u specjalisty gastroenterologa.

 

WAŻNE: Informacje tu zawarte stanowią jedynie wskazówki, a nie porady medyczne. Prosimy skonsultować się z odpowiednim lekarzem odnośnie swojego stanu zdrowia, gdyż tylko wykwalifikowany i doświadczony specjalista może dokonać trafnej diagnozy i zalecić odpowiednie leczenie.

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.